Psichologinis smurtas darbe (mobingas): kaip atpažinti ir apsisaugoti
Kas yra psichologinis smurtas darbe ir kaip jį atpažinti? Sužinokite pagrindinius mobingo požymius, rizikos veiksnius ir svarbiausius būdus, kaip apsaugoti save nuo emocinės žalos.
4/25/20254 min skaitymo
Psichologinis smurtas darbe – tai sistemingas, pasikartojantis žeminantis elgesys darbo aplinkoje, kuris gali būti nukreiptas į konkretų darbuotoją ar jų grupę. Ši elgesio forma dažnai pasireiškia paslėptai – per ignoravimą, menkinimą, spaudimą ar nuolatinę kritiką. Psichologinis smurtas darbe neapsiriboja tiesioginiu konfliktu – dažnai tai būna ilgas ir emociškai alinantis procesas.
Ši problema dar vadinama mobingu. Mobingas – psichologinis smurtas darbe, kuriuo siekiama paveikti žmogaus psichologinę būseną, sumažinti jo savigarbą, sukelti stresą, nerimą ar net priversti pasitraukti iš darbo. Toks smurtas darbe dažnai lieka nepastebėtas, tačiau jo pasekmės gali būti labai žalingos.
Kaip pasireiškia mobingas – psichologinis smurtas darbe?
Mobingas gali turėti įvairias formas – nuo subtilių užuominų iki atviro elgesio. Svarbu atpažinti ženklus laiku ir suprasti, kad emocinis smurtas darbe yra toks pat pavojingas kaip ir fizinis.
Dažniausi psichologinio smurto darbe požymiai:
Ignoravimas arba izoliavimas: darbuotojas sąmoningai paliekamas be informacijos, neįtraukiamas į pasitarimus, ignoruojami jo laiškai ar komentarai. Tai sukelia atskirties jausmą ir menkina profesinį vertingumą.
Apkalbos, šmeižtas, melaginga informacija: kolegos ar vadovas skleidžia tikrovės neatitinkančią informaciją apie darbuotoją, kursto nepasitikėjimą, kuria priešišką aplinką.
Nuolatinė nepagrįsta kritika: darbuotojas kaltinamas dėl menkiausių klaidų, net jei jų nepadarė, nuvertinami pasiekimai, nepaisoma pastangų.
Nepagarbūs komentarai, pašaipos: žeminančios pastabos, sarkazmas, pasityčiojimas iš išvaizdos, kalbos manieros ar asmeninių įsitikinimų.
Užduočių ignoravimas arba jų sudėtingumo iškreipimas: darbuotojui skiriamos beprasmės arba žeminančios užduotys, arba atvirkščiai – per didelis darbo krūvis, nesuteikiant reikiamų priemonių ar informacijos.
Grasinimai ir spaudimas: netiesioginiai ar tiesioginiai signalai apie galimą atleidimą, pareigų sumažinimą, grasinimai reputacijai ar karjerai.
Kas dažniausiai tampa psichologinio smurto aukomis?
Psichologinis smurtas darbe gali paveikti bet kurį asmenį, tačiau kai kurios grupės susiduria su didesne rizika:
Naujai įsidarbinę darbuotojai: neturintys įsitvirtinusios pozicijos organizacijoje dažnai tampa lengvu taikiniu.
Kompetentingi ar išsiskiriantys specialistai: jų profesionalumas gali kelti grėsmę kitiems darbuotojams ar vadovams, todėl jie patiria pavydą ar konkurenciją.
Darbo rinkoje pažeidžiamos grupės: mažumų atstovai, asmenys su negalia, vyresnio amžiaus darbuotojai ar emigrantai dažnai susiduria su diskriminacija ir atstūmimu.
Tylios, intravertiškos asmenybės: tokie darbuotojai rečiau gina savo teises, nesiekia atviro konflikto, todėl tampa patogiais taikiniais smurtiniam elgesiui.
Kuo pavojingas emocinis smurtas darbe?
Emocinis smurtas darbe daro įtaką ne tik psichologinei būsenai, bet ir fizinei sveikatai bei profesiniam gyvenimui.
Psichologinio smurto pasekmės:
Psichologiniai padariniai: nerimas, depresija, miego sutrikimai, pasitikėjimo savimi praradimas, nuolatinė įtampa.
Fiziniai simptomai: dažni galvos ar nugaros skausmai, širdies ritmo pakitimai, padidėjęs kraujospūdis.
Profesinės pasekmės: produktyvumo sumažėjimas, motyvacijos stoka, klaidų gausėjimas, dažni pravaikštos.
Socialinė izoliacija: žmogus pradeda vengti bendravimo su kolegomis, praranda ryšį su kolektyvu, jaučiasi vienišas.
Karjeros griūtis: dėl psichologinio smurto darbe kai kurie darbuotojai pasitraukia iš organizacijos, netgi iš viso darbo rinkos.
Kaip atpažinti psichologinį smurtą darbe?
Atpažinti psichologinį smurtą darbe svarbu kuo anksčiau, nes vėluojant situacija gali blogėti. Pasikartojantys nemalonūs veiksmai, net jei jie atrodo nedideli, gali būti emocinio smurto ženklas.
Svarbūs klausimai:
Ar jūsų darbe vyrauja nuolatinė įtampa?
Ar jaučiatės nuolat stebimas, kritikuojamas ar vertinamas neobjektyviai?
Ar patiriate tyčinį izoliavimą ar informacijos slėpimą?
Ar bijote reikšti nuomonę ar siūlyti idėjas, nes baiminatės neigiamos reakcijos?
Ar jūsų kolegos ar vadovas jus menkina, net kai pasiekiate gerų rezultatų?
Jeigu į kelis klausimus atsakėte „taip“, verta rimtai apsvarstyti galimybę, kad susidūrėte su mobingu.
Kaip apsisaugoti nuo mobingo darbe?
Apsisaugoti nuo psichologinio smurto darbe galima tiek individualiomis pastangomis, tiek pasitelkiant organizacijos mechanizmus.
Asmeniniai žingsniai:
Veskite įrašus: užfiksuokite visus incidentus – datą, laiką, dalyvius, kas buvo pasakyta ar padaryta. Tai gali būti svarbu teisiniame procese ar skunde vadovybei.
Ieškokite liudytojų: jei kas nors pastebėjo netinkamą elgesį – paprašykite jų patvirtinimo ar paramos.
Pasikalbėkite su vadovu ar HR: išsakykite savo poziciją konstruktyviai ir su įrodymais.
Naudokitės psichologo paslaugomis: daug įmonių siūlo konfidencialią emocinę paramą. Jei ne – kreipkitės į išorės specialistą.
Organizacijos atsakomybė:
Aiški politika prieš smurtą darbe: įmonėje turi būti apibrėžti veiksmai, kurie laikomi mobingu, ir nustatytos elgesio taisyklės.
Vidaus skundų tvarka: darbuotojai turi žinoti, kur ir kaip kreiptis pagalbos.
Vadovų mokymai: vadovai turi būti apmokyti, kaip atpažinti ir sustabdyti smurtinį elgesį kolektyve. Čia ypač svarbūs specializuoti mobingo mokymai, padedantys suprasti psichologinio spaudimo mechanizmus ir tinkamą reagavimą į juos.
Psichologinė parama: organizacija turėtų siūlyti galimybę darbuotojams kreiptis į emocinės gerovės specialistus.
Teisinė apsauga nuo smurto darbe Lietuvoje
Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą, darbdavys privalo užtikrinti saugią, sveiką ir psichologiškai palankią darbo aplinką. Psichologinis smurtas darbe prilyginamas darbo sąlygų pažeidimui.
Galimi veiksmai:
Kreiptis į darbo ginčų komisiją: jei problema neišsprendžiama viduje.
Informuoti Valstybinę darbo inspekciją: pateikti skundą dėl mobingo.
Ieškoti profesinių sąjungų pagalbos: jos gali padėti ginti darbuotojo teises.
Kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo: jeigu buvo patirtas psichologinis ar materialinis nuostolis.
Išvados
Psichologinis smurtas darbe – tai ne tik asmeninis konfliktas, bet ir rimta problema, veikianti organizacijos kultūrą ir darbuotojų sveikatą. Mobingas psichologinis smurtas darbe neturi būti toleruojamas – būtina jį atpažinti, įvardyti ir imtis veiksmų.
Sąmoningumas, švietimas ir aiškūs organizaciniai veiksmai yra raktas į saugesnę darbo aplinką. Emocinis smurtas darbe yra nepriimtinas, todėl kiekvienas darbuotojas turi teisę jaustis gerbiamas, girdimas ir saugus.
Jei pastebėjote mobingo požymius – nedelskite. Ieškokite pagalbos, fiksuokite įvykius ir naudokitės turimais teisiniais ir vidiniais ištekliais. Tik veikdami kartu galime kurti pagarbią ir sveiką darbo kultūrą.
MB ''Balanso ekspertai''
Kontaktai:
© 2025. All rights reserved.
Įmonės kodas: 307026890
A.s.: LT547044090113187600


Adresas: V. Nagevičiaus g. 3, LT-08237 Vilnius